Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy ?
Coraz częściej kierowcy są kierowani na przymusowe badania psychologiczne oraz lekarskie. Sytuacje to są najczęściej związane z popełnieniem różnych wykroczeń drogowych oraz jazdą pod wpływem alkoholu.
Bardzo często zawiadomienie do Starosty składają lekarze badający kierowców w trakcie badań okresowych lub przed kursami instruktora nauki jazdy itp. Przyczyną jest tutaj zły lub wątpliwy stan zdrowia badanego. Wychodzą różne choroby, będącem przeciwwskazaniem do otrzymania prawka, często nie leczone od lat!!
- Skierowanie przez policję na badania za alkohol- jest obligatoryjne jeżeli zostaniesz złapany podczas jazdy pojazdem!!
Często kierowca ma dobre mniemanie o swoich predyspozycjach zdrowotnych /braku uzależnienia alkoholowego itp i przychodzi do lekarza w dobrej wierze licząc, że jakoś się uda/.
- Niestety, lekceważące podejście do tych badań [szczególnie odbywających się w w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy] kończy się zabraniem prawka i wszystkimi konsekwencjami z tymi związanymi.
Sytuacje związane z badaniami podzieliłbym na 3 okoliczności
- Tylko badanie psychologiczne [psychotechniczne]
- Tylko badanie lekarskie [ w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy]
- Badanie psychotechniczne i lekarskie [ pracownia uprawniona oraz wojewódzki ośrodek medycyny pracy].
Skierowanie tylko na psychotesty jest związane z tzw 24 punktami karnymi lub jazdą pod wpływem alkoholu/stanie nietrzeźwości. Podstawowe wskazówki przedstawiam poniżej
- Dopasowanie okularów i wizyta u okulisty- szczególnie dotyczy to osób starszych lub tych, które wymagają korekcji wzroku, a nie były u okulisty kilka lat. Niestety na stereometrze wychodzą wszystkie nieskorygowane wady wzroku
- Przyjście na badania wypoczętym. Badania wychodzą fatalnie, jeżeli kierowca jest zmęczony.
- Wizyta u diabetologa i kardiologa - tylko kierowcy z cukrzycą lub nadciśnieniem. Nieuregulowana cukrzyca powoduje problemy jak wyżej
- Odradzam raczej pracownie psychologiczne przy wojewódzkich ośrodkach medycyny pracy lub te wskazane przez policję. Z mojego doświadczenia wynika, że poza najwyższą ceną, kierowca ma zdecydowanie mniejsze szanse na pozytywny wynik badań.
- Warto popytać znajomych lub poszukać w internecie aby nie było dramatu [ np kierowca zawodowy], kiedy zabierają prawo jazdy.
- Po negatywnym orzeczeniu z urzędu powiadamiana jest inspekcja transportu drogowego lub wydział komunikacji a szanse na przejście badań odwoławczych jest małe !!
- Odradzam stanowczo badania psychotechniczne w innej pracownii, bez poinformowania o tym psychologa, że uzyskaliśmy wcześniej orzeczenie negatywne!! Nie każda pracownia ma uprawnienia odwoławcze. Takie pozytywne orzeczenie będzie zakwestionowane przez wydział komunikacji !!
Ad 2 - Tylko badania lekarskie w WOMP /Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy/
Nie mamy tutaj większego wyboru, ponieważ tylko tam możemy się zgłosić
- Obowiązują wszystkie porady co do konsultacji lekarskich jak wyżej. Roli okulisty oraz prawidłowego poziomu cukru raczej trudno przecenić.
- Osobom z problemem alkoholowym /narkotykowym radzę wizytę u psychologa lub psychiatry oraz objęcie leczeniem. Zaświadczenie z takiej poradni jest czynnikiem pozytywnym w późniejszym orzekaniu.
Zdecydowanie przestrzegam, przed przyjściem na badania pod wpływem alkoholu / lub tzw wczorajszy/ lub narkotyków !!
Jest to problem dla wielu osób, które /szczególnie w poniedziałek przychodzą wczorajsze lub nawet po pijaku/ i nie za bardzo rozumieją roli alkoholu i bezpiecznej jazdy. Chętnie przyznają się do jego spożywania, a jeszcze chętniej "prawdują się", że to tylko kilka piw na grillu co tydzień, parę drinków przed snem lub rozładowania stresu itp.
- Naiwne tłumaczenia, że wypaliło się tylko jednego skręta od roku, akuratnie na 3 dni przed badaniem na obecność metabolitów w moczu, nie pomogą w niczym.
- To samo dotyczy przysłowiowego jednego piwa, szczególnie jeżeli skierowanie było "za alkohol".
Ad 3. Badania psychologiczne i lekarskie.Oprócz wszystkich porad wyżej wymienionych polecam najpierw
- Zrobić psychotesty w pracownii, nie związanej z wojewódzkim ośrodkiem medycyny pracy.
Reasumując, musisz zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku poważnych problemów ze swoimzdrowiem lub stanem psychicznym nawet najlepsze porady /jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy/ niewiele pomogą.
- Tym nie mniej, osoby które przez przypadek zostały skierowane na badania i nie powtórzą pewnych zachowań [jazda po pijaku, 24 punkty itp] mogą z nich coś skorzystać,
Poniżej przykład negatywnego orzeczenia lekarskiego WOMP:
Dzień dobry!!!!!!!
Mam takie pytanko, jeżeli Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy wystawia orzeczenie negatywne, to czy jest warto się odwoływać ?
Czy po odbyciu kary od nowa się podać badaniu? Złapali mnie po pijanemu i gdzie ja mam
się kierować później z góry bardzo dziękuję .
- Można się odwołać do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, jeżeli jesteśmy naprawdę przekonani, że był to chwilowy problem zdrowotny.
Zadaj pytanie poprzez komentarz . Odpowiedzi udzielamy na stronie internetowej lub poprzez e-mail w przypadku takiej prośby.
Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy ?
Pytanie
@Przystąpiłem do badania psychologicznego i uzyskałem wynik negatywny, odwołałem się i również otrzymalem wynik negatywny. Pani psycholog powiedziała, że mój wynik jest wystarczajacy, jak i niewystarczający i dała ocenę negatywną.
Czy ja mogę iść do innej instytucji i powtórzyć badanie, bo nie wiem, co mam robić
Prosze o odpowiedź i pomoc dziekuję.
- Niestety poza drogą sądową nie ma innej instytucji odwoławczej w Pana przypadku.
P.S.
Od 19 stycznia 2013 roku psychotechniczne badania odwoławcze odbywają się tylko w pracowniach wojewódzkich ośrodków medycyny pracy. Zmniejszyło to drastycznie szanse na przejście badań po utracie prawa jazdy za wykroczenia drogowe lub jakiegolweik inne będące przyczyną skierowania.
# Odp: Jak przejść badania po zabraniu prawa jazdy
Mam pytanie.Mija mi termin zakazu, chcę się ubuegać o prawo jazdym mam skierowanie do medycyny pracy i psychotesty.
Gdzie mam zanieśc te orzeczenie i wyniki,Na policję, bo wydała skierowanie czy do wydziału kimunikacji>