Skierowanie na badania kierowców przez Policję
- Komendant policji ma prawo skierować kierowcę zarówno na badania lekarskie jak i psychotechniczne. Odbywa się to w trybie decyzji administracji i teoretycznie istnieje możliwość odwołania się.
Niestety szanse są małe ponieważ dotyczy to pewnych poważnych wykroczeń drogowych !!
- Jazdy po pijaku - czyli w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu [narkotyków]
- Przekroczenia 24 punktów karnych w ciągu roku
- Badania psychologiczne odbywają się w uprawnionych przez marszałka [przedtem przez wojewodę] pracowniach psychologicznych.
Orzeczenia negatywne zdarzają się bardzo często [szczególnie za jazdę pod wpływem alkoholu]. Skierowanie na badania psychologiczne za alkohol wiąże się z kosztem około 120 zł za badanie przez psychologa z wydaniem orzeczenia, z którym się trzeba zgłosić do wydziału komunikacji aby myśleć o odzyskaniu prawka.
- Psychotesty dla kierowców po alkoholu to naprawdę nic przyjemnego !! Prawo jazdy zabrane za alkohol na 2 lata przez sąd i poźniejszy egzamin to prawie norma w dzisiejszych czasach.
Kierowca, skierowany przez policję na badania lekarskie, ma znacznie mniejsze możliwości wyboru placówki, gdzie się będzie badał.
- W grę wchodzi tutaj wyłącznie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.
Niestety orzeczenia negatywne zdarzają się tutaj jeszcze częściej, a prawa jazdy są z reguły terminowe. Bardzo często kierowcy tracą wyższe kategorie prawka i często wiąże się to z zakończeniem możliwosci zarobkowania.
- Trudno sobie wyobrazić kierowcę zawodowego bez prawa jazdy !!
Teoretycznie termin badań to 30 dni, ale Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy zwykle "nie dają rady" i sprawa się przeciąga.
- Było to przyczyną zapytania poselskiego nr 466 Posła Jacka Pilcha /Tarnów, dnia 15 stycznia 2008 r.
- Czy istnieje możliwość zmiany zapisu dotyczącego terminu badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami i tym samym wydłużenie go do co najmniej 60 dni?
- Na razie zakończyło się to wymijającą odpowiedzią, że chodzi o samo stawienie się na badania, a nie ich zakończenie w ciągu 30 dni .
- Podobno rozważa się, możliwość wydłużenia o 30 dni (do 60 dni) / w nowelizowanym rozporządzeniu min. zdrowia/ terminu zgłoszenia się na badania lekarskie kierowców do odpowiedniego wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
# Odp: Skierowanie na badania przez Policję
Witam,
jestem sprawcą wypadku w którym poszkodowana została jedna osoba, sprawa została jednak warunkowo umorzona ze względu na niską szkodliwość czynu. 4 miesiące po otrzymaniu wyroku dostałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego zmierzającego do wydania decyzji o skierowaniu mnie na badania psychologiczne. Czy po otrzymaniu decyzji będę mógł się od niej odwołać ze względu na niską szkodliwość czynu i braku jakichkolwiek wcześniejszych przewinień (brak utraty punktów, brak jakichkolwiek mandatów)? Czy jest szansa, że nie trzeba będzie przechodzić tych badań?