Skierowanie na badania kierowców przez Policję
- Komendant policji ma prawo skierować kierowcę zarówno na badania lekarskie jak i psychotechniczne. Odbywa się to w trybie decyzji administracji i teoretycznie istnieje możliwość odwołania się.
Niestety szanse są małe ponieważ dotyczy to pewnych poważnych wykroczeń drogowych !!
- Jazdy po pijaku - czyli w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu [narkotyków]
- Przekroczenia 24 punktów karnych w ciągu roku
- Badania psychologiczne odbywają się w uprawnionych przez marszałka [przedtem przez wojewodę] pracowniach psychologicznych.
Orzeczenia negatywne zdarzają się bardzo często [szczególnie za jazdę pod wpływem alkoholu]. Skierowanie na badania psychologiczne za alkohol wiąże się z kosztem około 120 zł za badanie przez psychologa z wydaniem orzeczenia, z którym się trzeba zgłosić do wydziału komunikacji aby myśleć o odzyskaniu prawka.
- Psychotesty dla kierowców po alkoholu to naprawdę nic przyjemnego !! Prawo jazdy zabrane za alkohol na 2 lata przez sąd i poźniejszy egzamin to prawie norma w dzisiejszych czasach.
Kierowca, skierowany przez policję na badania lekarskie, ma znacznie mniejsze możliwości wyboru placówki, gdzie się będzie badał.
- W grę wchodzi tutaj wyłącznie Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.
Niestety orzeczenia negatywne zdarzają się tutaj jeszcze częściej, a prawa jazdy są z reguły terminowe. Bardzo często kierowcy tracą wyższe kategorie prawka i często wiąże się to z zakończeniem możliwosci zarobkowania.
- Trudno sobie wyobrazić kierowcę zawodowego bez prawa jazdy !!
Teoretycznie termin badań to 30 dni, ale Wojewódzkie Ośrodki Medycyny Pracy zwykle "nie dają rady" i sprawa się przeciąga.
- Było to przyczyną zapytania poselskiego nr 466 Posła Jacka Pilcha /Tarnów, dnia 15 stycznia 2008 r.
- Czy istnieje możliwość zmiany zapisu dotyczącego terminu badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami i tym samym wydłużenie go do co najmniej 60 dni?
- Na razie zakończyło się to wymijającą odpowiedzią, że chodzi o samo stawienie się na badania, a nie ich zakończenie w ciągu 30 dni .
- Podobno rozważa się, możliwość wydłużenia o 30 dni (do 60 dni) / w nowelizowanym rozporządzeniu min. zdrowia/ terminu zgłoszenia się na badania lekarskie kierowców do odpowiedniego wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
# Odp: Skierowanie na badania przez Policję
Dzien dobry,
moja sprawa wyglada podobnie jak osob ktore tutaj zamieszaja swoje zapytanie. pomimo ze czytam jak wygladaja takie badania to wolalbym sie jeszcze dokladnie upewnic dlatego bede wdzieczny jak Pan doradzi. Moja sytuacja przedstawia sie nastepujaco: prowadzilem rower pod wplywem alkoholu, policja mnie zlapala zatrzymala mi prawo jazdy. sprawa trafila do prokuratury ktora wniosla o umozenie postepowania ze wzgledu na niska szkodliwosc sad sie przychylil i dostalem roczny zakaz prowadzenia pojazdow niemechanicznych. I pismo o mozliwosci odebrania prawa Jazdy. w miedzy czasie odebralem od Komendy policji zawiadomienie o skierowaniu na badania lekarskie.
moje pytanie:
1. to skierowanie dotyczy tylko badania lekarskiego bez testow psychologicznych? Poniewaz na skierowaniu nie ma nic o tym wspomninanym.
2. jak wygladaja takie badania? wiem ze mam byc nadczo. czy trudno przejsc te badania i czy otrzymam prawo jazdy na czas okreslony czy nieokreslony?
bardzo sie martwie a wiem ze juz prawie ta sprawa jest za mna. Prosze o pomoc, dziekuje i pozdrawiam.