Punkty karne są zmorą kierowców zawodowych - szczególnie przedstawicieli handlowych lub innych zmuszonych przemieszczać się, w deficycie czasu z miejsca na miejsce, po naszych polskich dróżkach.
Ich ofiarą padają również zwykli kierowcy w przypadku kilkukrotnego naruszenia przepisów ruchu drogowego / szczególnie sprawcy wypadków drogowych/.
Najczęstszą przyczyną jest przekraczanie prędkości, jak również inne wykroczenia drogowe. Policjant na pewno zabierze prawo jazdy, kiedy stwierdzi że w ciągu ostatniego roku przekroczyliśmy 24 punktów karnych / z reguły z tymi świeżo otrzymanymi/.
Zatrzymane prawo jazdy jest w ciągu tygodnia przekazywane staroście wraz z wnioskiem o jego cofnięcie, a kierowca otrzymuje skierowanie na badania psychologiczne od Komendanta policji. Od tej decyzji można się odwołać, ale nie znam nikogo, komu to się udało i odwołano decyzję o skierowaniu na badania.
- Do wyboru kierowca ma pracownie psychologiczne uprawnione przez wojewodę/marszałka województwa.
- Szczerze radzę iść przygotowanym na te badania [ wypoczętym z dobranymi okularami] !!
- Obowiązuje termin 30 dniowy na zgłoszenie się do badań, ale w praktyce tolerowane są znaczne odstępstwa / nawet do roku lub dłużej jeżeli rozsądnie udokumentujemy przyczynę absencji - np choroba, rehabilitacja po wypadku itp/.
- Niestety w przypadku negatywnego orzeczenia psychologicznego/ niepoddania się badaniu, starosta cofa nam prawo jazdy.
- Nie ratuje nas zamieszkanie pod innym adresem - jesteśmy zobowiązani powiadomić Starostę, który prowadzi postępowania administracyjne o zmianie adresu, inaczej doręczenie pisma ma skutek prawny !!
- W przypadku stwierdzenia istnienia przeciwwskazań psychologicznych, możemy poprzez psychologa odwołać się do pracownii odwoławczej.
- W przypadku pozytywnego orzeczenia za punkty karne jak najszybciej zanosimy je do Starosty / wydziału komunikacji/.
Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że badania psychotechniczne za punkty karne zostaną zamienione na dotkliwe kary finansowe.
WORD-y prowadzą odpłatne szkolenia pozwalające zmiejszyć ilość puntów karnych /warte do rozważenia/.
W takim szkoleniu WORD-u mogą wziąć udział osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i mające na swym dorobku nie więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Wykładowcami tych szkoleń są psycholog i policjant.
- Z mojego doświadczenia i relacji innych kierowców wynika, że dużym ułatwieniem w ruchu drogowym jest posiadanie CB radia. Niewielki wydatek zwraca się niekiedy szybciej niż myślimy !!
Napisz komentarz